akryl

Akryl – jedna z najmłodszych technik malarskich. W malarstwie artystycznym zaczęła być wykorzystywana w latach dwudziestych XX w. w monumentalnych muralach meksykańskich (m.in. Diego Rivera i David Alfaro Siqueiros). Podstawowy skład farb akrylowych stanowi pigment oraz żywica akrylowa. Są rozpuszczalne wodą, natomiast po zaschnięciu stają się permanentne. Ich atutem jest duża gama intensywnych kolorów oraz czas schnięcia, od ok. 15 min do maksymalnie kilku godzin (czas można przedłużyć stosując specjalne medium). Podkładem dla farb akrylowych może być wiele powierzchni m.in. płótno malarskie, deska, metal, tektura, gips, kamień. Narzędzia do malowania to przede wszystkim pędzle syntetyczne, ewentualnie miękkie szczecinowe oraz wszelkiego rodzaju szpachelki. Farby te występują w różnych konsystencjach a dodatkowo można dodawać do nich różnego rodzaju media: od płynnych, aby je rozrzedzić czy nadać im połysk, aż po bardzo gęste pasty strukturalne. Po wyschnięciu ich kolory lekko ciemnieją. Akryle można zabezpieczać specjalnymi werniksami.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8