grafika

Grafika – technika artystyczna, w której rysunek wykonany w jednej z technik graficznych, na przygotowanej matrycy, zostaje odbity na papierze w wielu egzemplarzach. Ilość odbitek jest uzależniona od zastosowanej techniki. Najstarsze przykłady grafiki, wykonanej techniką drzeworytu pochodzą z Francji z drugiej połowy XIV w. Grafika dzieli się na trzy rodzaje: druki wypukłe (drzeworyt, linoryt, gipsoryt), druki wklęsłe (cięte: miedzioryt, sucha igła, staloryt; trawione: akwaforta, akwatinta) oraz druki płaskie (litografia, monotypia). W grafice, jako formy do odbitki używamy wielu materiałów np. drewno, linoleum, gips (druk wypukły), płytka metalowa (druk wklęsły), kamień, płytka szklana (druk płaski).

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4