kolaż

Kolaż – technika polegająca na tworzeniu dzieła z rożnych rodzajów materiałów i przyklejaniu ich na papier lub płótno. Do wykonania kolażu można używać zdjęć, wycinków z gazet, pocztówek, wszelkiego rodzaju tkanin i innych drobnych przedmiotów np. małych kawałków drewna czy kamyczków. Najczęściej są one łączone z klasycznymi technikami plastycznymi jak farba olejna, akrylowa czy plakatowa. Można także dopracowywać prace długopisem, flamastrem, ołówkiem. Technika ta znana była już w starożytnych Chinach od 200 r. p.n.e. Jednak jej współczesną formę oraz rozwój sztuka zawdzięcza Georgowi Braque oraz Pablo Picasso, którzy zainteresowali się tą techniką na początku XX w. Wtedy także powstała jej nazwa od francuskiego słowa coller, czyli sklejać. Po kubistach, duży wkład w rozwój kolażu mieli dadaiści oraz abstrakcjoniści.

Wyświetlanie jednego wyniku