akwarela

Akwarela – farby laserunkowe, rozpuszczalne w wodzie. Ich podstawowy skład stanowi pigment i guma arabska oraz różnego rodzaju dodatki m. in. żółć wołowa lub miód. Akwarela, jako odrębne dzieło sztuki zyskała uznanie dopiero w XVIII w., wcześniej uznawana była, jako podmalówka lub uzupełnieni gwaszy. Jako podłoże farb akwarelowych stosuje się specjalny papier, o dużej gramaturze, fakturowany lub gładki. Akwarelą można malować także na pergaminie, jedwabiu i kości słoniowej. Podłoże jest niezwykle ważne w tej technice, ponieważ stanowi część kompozycji obrazu (pozostawia się białe fragmenty niezamalowane). Jest to jedna z najtrudniejszych technik malarskich, ponieważ po namalowaniu poprawki są praktycznie niemożliwe. Jednocześnie można nią uzyskać wspaniałe efekty ulotności i świetlistości. Do malarstwa akwarelowego najlepsze są miękkie pędzle z wiewiórki czy sobola, ewentualnie miękkie pędzle syntetyczne. Przydatne są także specjalne gąbeczki. Do uzyskania ciekawych efektów można stosować media malarskie np. gumę arabską czy żółć wołową. Obraz akwarelowy powinien być włożony w ramę z szybą, oddzielony od niej specjalną papierową ramką (Passe-partout), oraz chroniony przed nasłonecznionymi miejscami.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20