miedzioryt

Miedzioryt – rodzaj najstarszej techniki graficznej na metalu, zaliczającej się do druku wklęsłego, ciętego. Pojawił się w połowie XV w., za jego wynalazcę uważa się włoskiego złotnika Tommasa Finiguerra. Rozwinął się najprawdopodobniej z techniki niello (metody zdobienia stosowanej w złotnictwie). Rysunek wykonuje się stalowym rylcem na wypolerowanej, a następnie zagruntowanej powierzchni płyty miedzianej. Następnie w płytę wciera się farbę, a jej nadmiar usuwa tak, aby pozostała tylko w wyżłobieniach. Ostatnim etapem jest odbicie rysunku pod prasą na wilgotnym papierze, ewentualnie na pergaminie lub płótnie. Odbitkę charakteryzuje cienka, ostro zakończona kreska. Rozróżniamy także: miedzioryt barwny – powstały przez nakładanie różnych kolorów za pomocą tamponów na jedną płytę, oraz punktowy – zamiast rylca używa się punc o ostrych końcach. Poza pracami czysto artystycznymi miedzioryty były wykorzystywane do tworzenia ilustracji książkowych oraz plansz kartograficznych. Mistrzami miedziorytu byli m.in. Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Martin Schongauer.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.