fbpx

Zdzisław Walczak artysta malarz

zdzisław walczak artysta

źródło fot.: Jaszczówka.org

Zdzisław Walczak – artysta malarz, urodzony w 1926 roku w Zakopanem, zmarł w 2001 roku.

Jego niepowtarzalny styl bardzo trafnie określił Aleksander Błachowski odnosząc się do charakterystycznej dla Zdzisława Walczaka kreski: „w zależności od tematu bywa spokojna i lapidarna, bądź dynamiczna, a czasem wręcz zbliżona do groteski czy karykatury

Zdzisław Walczak od 1968 roku zaczął uprawiać malarstwo olejne na szkle lecz to nie jedyna stosowana przez artystę technika malarska. Jego obrazy zachwycają urodą tatrzańskich widoków lecz jego najbardziej licznym cyklem są sceny związane z Janosikiem – cykl ten liczy aż kilkadziesiąt obrazów. 

Walczak do swoich obrazów często wprowadzał wątki związane z lokalnymi tradycjami, ale także ogólnie znane postacie, takie jak  m.in. Sabała, Witkacy, Makuszyński, Szymanowski, ale także słynni góralscy przewodnicy i ratownicy. 

Artysta jest laureatem wielu nagród, m.in Nagrody Artystycznej dla Twórców Ludowych im. Jana Płocka oraz Nagrody im. Oskara Kolberga.

Prace zakopiańskiego artysty malarza znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych: w Toruniu, Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem i Muzeum Śląskim w Katowicach. Obrazy znajdują się także  u kolekcjonerów zarówno w kraju i za granicą – szacuje się, że w prywatnych zbiorach jest około dwóch tysięcy obiektów autorstwa Zdzisława Walczaka

 

Obrazy Zdzisława Walczaka dostępne na Aukcje-Sztuki.pl