farba olejna

technika malarska uważana za najszlachetniejszą, powszechnie stosowana od XVI w., wiodła prym aż do wynalezienia akrylu. Jej główne zalety to trwałość, niezwykle bogata gama kolorystyczna oraz praktycznie nieskończona możliwość nanoszenia poprawek. W podstawowy skład farb olejnych wchodzi pigment oraz olej schnący (najczęściej lniany, może być ewentualnie orzechowy lub makowy). Jako podłoże malarskie stosuje się zagruntowane płótno lniane lub bawełniane, rzadziej: drewno, sklejkę, blachę czy szkło. Narzędzia używane w tej technice to przede wszystkim pędzle szczecinowe, syntetyczne oraz z naturalnego miękkiego włosia np. sobolowego (do szczegółów). Popularne jest także stosowanie szpachelek do malarstwa impasto (grupa warstwa farby z widocznymi śladami szpachli lub pędzla). Jako rozpuszczalnik stosuje się olej lniany, terpentynę balsamiczną, olejek terpentynowy oraz inne media, uzyskując różnego rodzaju efekty. Ukończony obraz powinien być zabezpieczony specjalnym werniksem, który chroni go przed zanieczyszczeniami i dostępem powietrza, jednak dopiero po całkowitym wyschnięciu, które trwa nawet kilka miesięcy.

Wyświetlanie 1–59 z 69 wyników